מונחים ומושגים

בס"ד

מונחים ומושגים

אותיות מרחפות
אותיות מרחפות הכוונה לסוג שלט העשוי מפרספקס שקוף 5 מ"מ עליו מוצמד פלסטיק דו שכבתי בנוי בצורה מיוחדת כך שהאותיות דבוקות במרחק מהקיר וזה יוצר צללית של האותיות על הקיר והאותיות נראות כמרחפות על הקיר, התוצאה יפה ומיוחדת.

בודי טקסט
גוף המלל המופיע במודעה.

ביג (film)
קיפול בנייר. סימון בולט על פני קרטון או נייר המבוצע באמצעות סכין קהה שמאפשר את קיפולו בצורה ישרה ומבוקרת (אמצע הפולדר לדוגמה) כך ניתן ליצור קיפולים מדויקים נוצר על ידי הטבעה.

בליד (BLEED)
ראה גלישה

בְּרוֹשׁוּר
ראה פרוספקט

ברקוד ( Barcode)
קוד אופטי לסימון וזיהוי מוצרים. בעברית- קוֹד קַוִּים הוא קוד מסחרי שבאמצעותו מיוצגות ספרות או אותיות בדמות סדרת קווים ישרים ומקבילים. הקוד מוטבע או מודבק על מוצרים ומכיל בתוכו את המידע הקשור למוצר, כמו שמו ומחירו. את הברקוד ניתן לקרוא באמצעות עינית מתאימה, כך שיהוו קלט למחשב (או למכשיר ממוחשב, כגון קופה רושמת).. צריכים עזרה? מוזמנים לפנות למומחים שלנו בסטודיו משכן.

גליון
גיליון הוא שם משפחה למידת הנייר הגדולה ביותר המיועדת להדפסה במכונות הדפוס, ישנם גדלים שונים של גיליונות נייר:
גליון כפול, אי 0 – 84.1/118.9 ס"מ
גליון, אי 1 – 59.4/84.1 ס"מ
חצי גיליון, אי 2 – 42/59.4 ס"מ
אי 3 – 29.7/42 ס"מ
אי 4- 29.7/21 ס"מ
אי 5- 14.8/ 21 ס"מ
אי 6- 10.5/14.8 ס"מ
אי 7- 7.4/10.5 ס"מ

עוד על מידות הנייר המקובלות תוכלו למצוא באתר "מידות הנייר" http://www.papersizes.org/a-paper-sizes.htm#finder

גלופה
המושג גלופה נגזר מהמונח גילוף. למעשה בגלופה היא תבנית עם תבליטים בכתב מראה, טבילתה בדיו והחתמת הנייר עליה יוצרת למעשה את האותיות. בניגוד ללוח הדפוס, נוצרת הגלופה באמצעים מכניים, כגון: סכינים, כלי גילוף וכדומה.

גיליוטינה
במקרה זה הגיליוטינה אינה משמשת לעריפת ראשים אלא לחיתוך מקצועי של מוצרי הדפוס לאחר הדפסתם, לגליוטינה החדישה שנמצאת בדפוס משכן יש קרן הלייזר המאפשרת חיתוך מדוייק יותר מהגליוטינות הישנות. למרות זאת תיתכן סטייה של עד 1% במוצר המוגמר לצורך זה גרפיקאי השולח עבודה להדפסה יידרש להוסיף גלישה (BLEEDׂ ) של 10 מ"מ מכל כיוון.

גלישה (BLEED)
פירושו גלישת הצבע של הגרפיקה או המשך של התמונה מעבר לגודל הרצוי והסופי של המוצר. הגלישה תהיה של 10 מ"מ מכל כיוון, שזה 20 מ"מ גדול יותר מכל כיוון מהמוצר המוגמר. הצורך בגלישה הוא חשוב מאוד לצורך חיתוך למנוע שוליים ונימות לבנות במוצר המוגמר.
כך למשל, לקבלת כרטיס ביקור צבעוני בגודל סופי של 9×5 ס"מ, יהיה צורך בקובץ בגודל נטו של 11x 7 ס"מ.

גרייפר
שולי הגיליון אזור ברוחב של כסנטימטר שמשמש למשיכת הנייר ואחיזתו הן על ידי מכונות הדפוס והן על ידי עובדי הדפוס.

גרמז
יחידת מדידה לעובי הנייר היחידה נקבעת על פי משקל מטר מרובע של נייר.
בדפוס משכן משתמשים בניירות במשקלים של 70 גרם ועד 300 גרם לבחירתכם.

דפוס דיגיטלי
הדפסה דיגיטלית, היינו במדפסת צבע באיכות גבוהה מאוד. יתרונות השיטה: אין צורך בהפרדת צבע ולוחות אלומיניום. הדפסה נעשית ישירות מקובץ גרפי. יכולת ביצוע בלוחות זמנים קצרים מאוד באופן יחסי לדפוס האופסט.

דפוס משי
שיטה המשמשת להדפסה על משטחים שאינם ישרים ואינם ניתנים להכנסה למכונת דפוס עם גלגלים (כמו באופסט או בדיגיטלי) מתאים להדסה על מוצרי קידום מכירות שונים כמו: ספסלים, חולצות, תיקים ועוד. או על חומרים הדורשים ייבוש כמו מדבקות PVC.

די פי איי (DPI)
Dot Per Inch מספר הפיקסלים בתמונה בכל אינץ'. המונח מגדיר את הרזולוציה של התמונה. לעיתים תמונות שנראות טוב למדיי על מסך המחשב לא יראו ברורות מספיק בהדפסה, ולכן חשוב מאוד להקפיד על שלוש מאות DPI בכדי שיהיו איכות הדפסה טובה.

הבלטה (prominence)
הבלטה תלת מימדית של מרכיב כלשהו בהדפסה. הבלטה מבוצעת באמצעות גלופת מתכת מחוממת שבאה במגע עם הנייר תוך הפעלת לחץ גבוה. הלחיצה שמעניקה לנייר טקסטורה בולטת אך ורק במקום שבו נמצא האובייקט. ההבלטה מוסיפה מראה יוקרתי ומהודר.

הבלטה עיוורת (prominence blind)
הבלטת שטח על גבי מוצר הדפוס, באמצעות גלופה של האלמנט גרפי המובלט באזור שאין עליו הדפסה.

הגהה (proofreading)
קריאה ביקורתית ואיתור שגיאות טקסט.

הצמדה (pinning)
הדבקה של נייר לקרטון לצורך עיבוי והקשחה. אצלינו, בדפוס משכן בע"מ ניתן לבצע הדפסה דיגיטלית ולהצמידה לקאפה קשיחה, ובכך ליצור שלט גדול ויוקרתי.

הטבעת זהב (Gold stamping)
הטבעת חום באמצעות סליל רותח (פוייל) על גבי נייר המעניקה לו גוון מתכתי של זהב או כסף, המשביח את המוצר נותן מראה יוקרתי ומהודר. כך לדוגמא תוכלו לראות בזמירות לשבת מוצרים כמו "אשורר שירה" "אשיר לכבוד חברים" ו"ספר הקידוש" הנמכרים בכריכת עור ועליהם הטבעת זהב אישית לבקשת המזמין.

חוברת (booklet)
מספר דפים הכרוכים יחד ע"י הידוק, ספירלה או כריכה בחום, חוברת יכולה להכיל מספר מועט עד מספר רב של עמודים אשר מציגים רעיון המלווה טקסטים ומוצרים שונים.

חריטות לייזר (Laser etchings)
ב"דפוס משכן" מתבצעות מגוון רחב של חריטות לייזר על מוצרים שונים. חריטות על עץ, פלסטיק דו שכבתי בצבעים מגוונים, בקבוקי יין, מראות, ועוד היד נטויה. חריטות לייזר משמשות בין היתר להקדשות לעילוי נשמת בלוחות בתי כנסת, לברכות יוקרתיות, לשילוט משרדי.

טיפוגרפיה (Typography)
היא האמנות והטכניקה של סידור ועיצוב טקסט. סידור אותיות כולל בחירת גופנים, גודל אות, גודל השוליים, אורך שורה, ריווח בין שורות, בין מילים, בין אותיות ובין צמדי אותיות. מעצבים גרפיים, מעצבי אותיות, טיפוגרפים, ופרסומאים עוסקים במלאכת הטיפוגרפיה.

כרומו מט / כרומו מבריק
נייר נטול עץ איכותי ומצופה. הציפוי הינו חסין למים מבריק ונועד להבליט את המוצר המודפס. נייר מסוג זה משמש לרוב לעטיפה של מגזינים, קטלוגים ועלונים וגם לעמודי פנים מהודרים.

כרטיס ביקור (business card)
כרטיס המכיל פרטים אישיים כגון שם מקצוע ותחום התמחות ופרטי תקשורת שונים, גודלו הסטנדרטי הוא 5*9 ס"מ.

כריכה קשה (Thick binding)
כריכת ספר או חוברת העשויה מקרטון קשיח ועבה.

כריכה קשה תפירה
כריכה התופרת את הדפים אחד לשני ומדביקה אותם לכריכה (תפירת פשתן) התפירה משמשת לרוב יחד עם כריכה קשה. מספר גליונות מקופלים ותפורים זה לזה. מיועד במיוחד לספרים עטיפת הספר או היומן מודפסת על תדביק שהוא נייר כרומו בעובי לא עבה במיוחד, עליו נוהגים לעשות ציפוי של למינציה והוא מודבק על קרטון קשיח. ספרי הפיוטים "אשיר לכבוד חברים" "אשורר שירה" בדפוס משכן בע"מ נכרכים בכריכה זו.

כריכה רכה
כריכת קרטון דק ורך יחסית.
חוברות, קטלוגים, מגזינים, מחברות, ספרים ויומנים יכולים להיכרך בכריכה רכה. מספר הגיליונות מקופלים ומודבקים באמצעות דבק חם וגמיש. עטיפת המוצר מודפסת על נייר בעובי מומלץ של 250 גרם ומעלה . ציפוי למינציה ישביח אותה.
כריכה רכה זולה יותר מכריכה קשה.
כריכת ספירלה מתכת וספירלה פלסטיק
ספר המורכב מדפים מבודדים כשלכל דף שורה של חורים בצד הפנימי שלו. ניתן לבחור ספירלה מתכת/פלסטיק בצבעים שונים.

לוגו
יסוד גרפי המייצג ארגון, מותג, פרוייקט וכדומה. נקרא גם סמל מסחרי או חתימה.

לכה UV סלקטיבית (Selective UV varnish)
שכבת הגנה באמצעות לכה שקופה מבוצעת במהלך תהליך ההדפסה, לכה המשמשת להשבחה ויזואלית של מוצרי דפוס יוקרתיים. מצפה אזורים סלקיביים בנייר ובכך מבליטה אותם.

למינציה (Lamination)
ריבוד. ציפוי הנייר בשכבות ניילון ליצירת מראה מהודר ולהארכת חיי המוצר. שימושים לדוגמה: תפריטים, כרטיסי ביקור, כריכת מגזין ועוד.

נומרציה (Numbering)
מספור. נומרטור הוא רכיב במכונת הדפוס המאפשר מספור של דפים. שימושי לרוב בניירת משרדית, כגון טפסי הזמנה, חשבוניות ועוד.

נייר

השם "נייר" paper באנגלית מקורו מיוונית, משם הצמח "פאפירוס" שהקדמונים היו מכינים מגבעוליו חומר לכתיבה לפני שהומצא הנייר.
ממה מורכב הנייר? הנייר מורכב מסיבים צמחיים, בעיקר עץ, היוצרים את התאית בתהליך כימי ארוך ומורכב. לתאית מוסיפים חומרים נוספים – חומרי מילוי, דבקים, חומר הלבנה ועוד.
משקל הנייר
המשקל המרחבי של הנייר משמעותו משקל הנייר לכל מטר מרובע של שטח הנייר. כאשר אומרים נייר במשקל 80 גר' מתכוונים נייר אשר משקל מטר מרובע ממנו הוא 80 גרם.

נייר נטול עץ
או נייר נ.ע. – נייר המכיל שמכיל עד 5% עץ ו 95% חומר מקשר וחומרים סינטטיים אחרים (כגון דבק וכו').
ניירות נטול עץ מיוצרים במגוון רחב מאד של משקלים החל ב 60 גר' ועד 350 גר.
שימוש – ניירת משרדית (דפי מדפסת), ספרי קריאה בדרך כלל 80 או 90 גרם,
מתאים במיוחד להדפסות שחור לבן.

נייר כרומו
נייר רגיל שעובר תהליך ציפוי בטאלק ובלחץ היוצר שכבת איטום הנוטה להיות מבריקה ואטימה לחומרי הדפוס.
התוצר מאפשר קבלת איכות הדפסה גבוהה.
נייר כרומו מתחלק לשתי קבוצות :
נייר כרומו מט – נייר כרומו מצופה היוצר שכבה מט
נייר כרומו מבריק – נייר כרומו מצופה היוצר שכבת מעטה בעלת ברק יותר רב מנייר הכרומו מט.
נייר כרומו מיוצר במגוון משקלים: 90, 115, 130,135, 170, 220, 250, 300, 350 גרם.
שימוש – פליירים, קטלוגים איכותיים, ספרי תמונות, ספרי מחזור, ספרים בצבע.
מתאים במיוחד להדפסות בצבע.

ניירת משרדית
שיטת פרסום החברה בצורה יעילה ע״י שימוש בפרטי החברה והלוגו על נייר מכתבים, מעטפות, כרטיס ביקור, גלויות ועוד. בדפוס משכן בע"מ ניתן להדפיס את כל הניירת המשרדית הנחוצה לעסק שלכם.
סטיקר (Sticker)
מדבקה לשימוש פרסומי, מודפס בדרך על מדבקת נייר (ראה מדבק נייר)
סריקה (Scanning)
המרה אופטית של מסמך כתוב לתמונה דיגיטלית.
סקלה אפורה (grayscale)
תמונה בגווני אפור. כל פיקסל אשר מופיע בתמונה הינו בצבעי שחור לבן וגווניו.

מדבקת נייר
פיסת נייר הניתנת להדבקה הודות לחומר עליו היא מודפסת. מדבקות נייר משמשות בדר"כ לשימוש פרסומי, להדבקה על מחברות, מדבקה לעילוי נשמת להדבקה על ספרים ועוד.

 

מדבקת PVC – מדבקה חזקה עשויה מחומר ניילון הקרוי Polyvinyl chloride – PVC מדבקה יעילה במיוחד, אינה נקרעת, ומתאימה להדבקה בתנאים חיצוניים (עמידה בתנאי מזג אויר) על חלונות ראווה, מוצרי קוסמטיקה, בקבוקים, אריזות שונות, רכבים ועוד. מדבקות PVC שקופות או לבנות וניתן להדפיס עליהן בצבע אחד או בצבע מלא.

מדפסת לייזר
מדפסת המעבירה קרן לייזר ויוצרת מטענים שליליים וחיוביים המכתיבה את צבע ההדפסה (מטען שלילי-לבן, מטען חיובי-שחור). אבקת הטונר נצמדת לשטחים הטעונים במטענים, ובעת ההדפסה האבקה מומסת בחום על הנייר. אצלינו בדפוס משכן בע"מ ניתן להדפיס במדפסות לייזר מהמתקדמות ביותר בעולם.

מספור (נומרציה)
הדפסת ספרור רץ על גבי מסמכים עסקיים על מנת לענות על דרישות החוק.

עימוד – עימוד מתייחס לסידור הדפים בספר. סופרים המגיעים לדפוס משכן על מנת להוציא לאור את יצירתם, יכולים להיעזר בסטודיו לגרפיקה שלנו לשם עימוד, עיצוב כריכת הספר והגהות אחרונות טרם הוצאתו לאור, ראו ספרים שיצאו לאור בדפוס משכן.
פוטושופ (Adobe Photoshop)
תוכנה מסחרית פופולארית לעיבוד תמונות של חברת אדובי.

פויל (Foil)
רדיד מתכת, לרוב אלומיניום. משמש בהטבעת חום (״הטבעת חום״).

פולדר
תיקיה בעלת כיסים המיועדת לאכסון ניירת. יכול לשמש לצורך פרסומי.

פוסטר
כרזה או פוסטר היא כל דימוי חזותי המיועד להצגתו לראווה, ולרוב מודפס על נייר גדול התלוי על קיר או משטח דומה לזה. זהו כלי שכיח עבור פרסומאים, תעמולנים, מפגינים וקבוצות אחרות המנסות להעביר מסר.

פורמט

פורמט קובץ (על פי האקדמיה ללשון העברית תסדיר קובץ) הוא תקן למבנה קובץ, והאופן שבו הוא נכתב על גבי התקן האחסון. המידע הדיגיטלי הקיים בהתקן אחסון נכתב בצורת ביטים, ובשל כך המחשב חייב דרך כדי לאפיין ולהגדיר את הביטים כקבוצות ויחידות בעלות משמעות למערכת ההפעלה. כאן מגיעה משמעות הפורמט, ה"אומרת" למערכת ההפעלה, כיצד להתייחס למידע הקיים. קיימים פורמטי קבצים שונים, אשר כל אחד מהם ייעודי למטרה נפרדת, לדוגמה פורמט PNG הוא פורמט תמונה.

פיקסל (Pixel)
יחידת מידע בסיסית המתארת נקודה בודדת בגרפיקה ממוחשבת.

פינות מעוגלות (Rounded corners)
ליצירת מראה מרענן ויוקרתי לכרטיס ביקור ניתן לבצע פינות עגולות לפי בקשת הלקוח.

פלטה
משטח אלומיניום עליה מוקרן הדפוס. פלטה זו משמשת בדפוס אופסט. כל פלטה יכולה לשמש עבור צבע דפוס אחד. תהליך ההדפסה עשוי לכלול ארבע פלטות (ציאן, מגנטה, צהוב ושחור) ולעתים אף יותר (צבע זהב, כסף או פלטה עבור לק למתן מראה מהודר ויוקרתי במיוחד).

פרוספקט
אוסף של דפים המעבירים מסר ומידע, ע״י תמונות וטקסטים המשמש לפרסום והסברה.
דף בודד בגדלים שונים המיועד להעביר מידע בפרק זמן קצר. מיועד לקידום מכירות ולמבצעים זמניים.
חוברת קטנה או דף מודפס הכוללים מידע אודות ארגון, מוצר, שירות, אירוע, תכנית וכד'.

פרוצס
הדפסה בצבע. מושג זה נגזר מהמילה האנגלית process , כלומר תהליך, מתייחס לתהליך ההדפסה. בדפוס משתמשים בשתי שיטות עיקריות: פנטון ופרוצס הידוע גם בכינוי (CMYK) המורכבת למעשה מארבע צבעים: c-ציאן, m-מג`נטה, y-צהוב, b-שחור. למעשה הדף המודפס מקבל את ארבעת הצבעים אשר יוצרים קשת גוונים המאפשרת הדמיה של תמונת מציאות אשר מניחה את הדעת. "האם אתה רוצה את החוברת בהדפסת פרוצס או בשחור לבן?"

פרפורציה (Perforation)
ניקוב חורים ברצף על פני דף נייר, שמטרתו לאפשר תלישה קלה. שימוש בטכניקה זו קיימת בבולים, מחברות, וכו׳.

קפסוליזציה
בדומה ללמינציה, שיטת גימור והשבחה אשר מסייעת לשמור על המוצר ומעניקה לו מראה יוקרתי.

רולאפ (roll-up)
פוסטר שיווקי הניתן לגלגול ולפריסה מהירה על מתקן יעודי.

רזולוציה (Resolution)
איכות תמונה הנמדדת במספר יחידות צבע ליחידת שטח. במסך דיגיטלי מקובל לדבר על dpi – dots per inch (ראה DPI)

קאפה (Capa)
שכבת בסיס, עשויה על פי רוב מחומר ספוגי, עליה מוצמד הדפס תמונה. משמשת למתן נפח, מראה מהודר ואריכות חיים למוצר.
קובץ פתוח – קובץ שניתן לשנות מידע השמור בתוכו לדוגמה גודל, צבע, סוג גופן. אולם מידע בתוכו עלול להשתנות לפני פרמטרים של כל מחשב כך שקובץ פתוח עלול להיפתח בצורה שונה בכל מחשב

קובץ סגור – קובץ שלא ניתן לשנות בו נתונים. כגון גודל, צבע, סוג גופן, תמונות וכו'. ולכן כששולחים לדפוס ורוצים לוודא שלא ישתנה שום דבר מעת העריכה, הופכים את הקובץ לפורמט סגור כמו PDF ,PLT ,JPG,PNG

קטלוג

קטלוג הינו אמצעי לארגן ולקבץ יחד נתונים בנושא מסוים, והוא משמש בתחומים שונים: פרסום, מסחר ועוד. הקטלוג משמש למעשה כמאגר מידע, וניתן לדלות ממנו מידע רב.

קרטונאז׳
עבודות קרטון.

שדרה
החלק הצר של ספר או חוברת, הפרופיל, הנגלה לעינינו כשהספר מונח על מדף בין ספרים אחרים.

שטנץ (מבלט)
חיתוך קרטון או נייר על ידי מבלט בעל סכינים שערוכים לפי קו המתאר של המוצר. כך ניתן לייצר ניירות חתוכים על פי כל מידה או על פי כל עיצוב ייחודי נפוץ בתעשיית הדפוס, האריזות והקופסאות.

שמשונית
השמשונית מיועדת לכסות שטחים גדולים בתערוכות, כנסים, כיסוי קירות ואפילו בניינים שלמים. שיטת פרסום רחבה וגדולה.

שער
חלקו הקדמי של ספר או חוברת. מופיע על גבי הכריכה הקדמית החיצונית.

שרינק
אריזת ואקום של המוצר הסופי לצורכי הובלה.

לכל שאלה או בעיה אנשי צוות שלנו ישמחו לעזור.
לשרותכם, צוות דפוס משכן בע"מ. כל הזכויות שמורות לדפוס משכן בע"מ
יצירת קשר
close slider

    Call Now Button